Düzenli Kitaplık | Dekorasyon Tavsiyeleri
Resim Bulunamadı

Düzenli Kitaplık

4 Mayıs 2011
2.816
 • Sponsor Bağlantı
  Düzenli Kitaplık

  Aslında bence, kitaplık düzenlemek bir sanattır. Düşünün bir, odanızın diğer kısımları ne kadar düzenli olursa olsun, dağınık bir kitaplık, odanızı düzenini bozar.

  Bu yazımızda kitaplık nasıl düzenlenir, öğreneceğiz.

  kitaplik 184x300 Düzenli bir kitaplık için

  Öncelikle kitaplığınızda fazla olan kitap, defter, ajanda, evrak gibi artık işinize yaramayan ne varsa bir kenara ayırın. Atılacakları atın, istemediğiniz kitapları vermek için bir koliye kaldırın. Eski kitaplarınızı kitabı olmayan okullara vererek, sosyal bir yardımda da bulunabilirsiniz.

  Kalan kitaplarınızı öncelikle raflardan indirin. Bu sayede boşalan kitaplığın her tarafını temizleme imkanı bulmuş olursunuz. Eğer kitaplığınızın arkası boş ve duvara yaslanıyorsa, odanıza uygun bir tonda, o duvarı boyayabilirsiniz. Böylece rafların görünüşüne canlılık ve derinlik katmış olursunuz.

  İkinci olarak, kitaplarınızı gruplayın. Kitap yerleştirmenin en temel prensiplerinden birisi kategorilere ayırmaktır. Kitaplarınızı ilgi alanınıza göre klasikler, roman, psikoloji, hobi, tarih gibi gruplara ayırabilirsiniz. Bir kitabı aramanız gerektiğinde hangi grupta olduğunu bilmek önemlidir. Bu yüzden sizin amacınıza en uyan şekilde kategorize edin.  İsterseniz gruplamayı yazar, tür veya boylarına göre de yapabilirsiniz. Eğer kütüphaneyi iş yerinde kullanıyorsanız, en çok kullandıklarınızı ayırarak yerleştirebilirsiniz.  Evinizde kullandığınız bir kitaplıkta ise, renklerine veya dekoratif görüntüsüne göre düzenleme şansınız vardır.

  Kitap düzenlemenin bir başka yolu, okuduklarınızı ve okumadıklarınızı birbirinden ayırmaktır. Tüm okumadığınız kitaplar bir ara durursa, canınız istediğinde kitap seçmek çok daha kolay olacaktır. Kitaplığınızda dergileri de saklıyorsanız, Çeşitli renk ve malzeme seçenekleri olan tutacaklar kullanabilirsiniz. Bu tutacaklar yıllık düzenleme yapmaya veya aynı ayın tüm yıllarındaki sayıları bir arada tutmaya yardımcı olacaktır. Dergilerin hepsini saklamak istemiyorsanız, atmaya karar verdiğiniz dergilerin sevdiğiniz yazılarını keserek, ciltletebilirsiniz. Dosya kutuları da dergileri saklamak için güzel bir seçenek olacaktır.

  Kitaplarınızı grupladıktan sonra raflarda kalan boşluklara, dekoratif eşyaları veya fotoğrafları koyabilirsiniz. Kitaplarınızı rafın ön kısmında ve aynı hizada dizin. Eğer rafın en arkasına kadar iterseniz, küçük kitaplar arada kaybolacaktır. Kitaplarınızı renklerine göre gruplayarak dizdiyseniz, her rafa o renge uyan bir obje koyarak hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Örneğin rafın dörtte üçlük kısmına kitapları koyduysanız, kalan boşluğu bir vazo veya resim çerçevesi koyarak, dekoratif hale getirebilirsiniz.

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Vivense Dekorasyon Ürünleri
  Vivense Dekorasyon Ürünleri
  Pera Bulvarı Dekorasyon Ürünleri
  Pera Bulvarı Dekorasyon Ürünleri
  Antre Dekorasyonu
  Antre Dekorasyonu
  Bauhaus Şömine Modelleri
  Bauhaus Şömine Modelleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.