Günümüzde gelişim gösteren dekorasyon örneklerinden bir tanesi de bahçelerimiz için tasarlanan prefabrik yüzme havuzları olmakta. Dekorasyon modüllerinde doğal ve yenilikçi çözümlere gidildikçe yeni yeni uygulamalar açığa çıkmaktadır. Bir nevi çözümleme sunan prefabrik havuzlar hazır ve portatif kullanıma sahip ürünlerdendir. Üstelik bunun için fahiş fiyatlar ödemenizde gerekmemekte. Ekonomik fiyatlarla da kendi havuzunuzu yaptırabilirsiniz. Zemin üstü havuzlar hem kurulum hem de maliyet olarak tercih edilebilir düzeyde alternatif. Öyle ki bazılarımız kendi evimiz olmadığından havuz yaptırma fikrine sıcak bakmamakta. Yada ikamet ettiğimiz evin yapısı kazma için uygun olmamakta. Buda bizlere havuz yaptırmamızda engel olmakta. Yada inşaat işleri ile uğraşıp uzun süreli bir uğraş istememekteyiz. Bu noktada portatif havuzlar bize alternatif bir seçim olmakta.

Ayrıntılardan bahsedecek olursak öncelikle prefabrik havuzunuzu nasıl bir modelde seçeceğinizi belirlemelisiniz. Çeşit olarak birçok modelde ve özellikte prefabrik havuzlar bulunmakta. Bunlar standart olan gömmeli modellere göre daha kullanışlı olan zemin üstü masaj kiti bulunan veya hidro masaj kitleri bulunan modeller gibi. Tercihe göre zemin üstü havuzlar şok havuzu veya jakuziye de dönüştürülebilir.

Zemin üstü havuzlar için herhangi bir ruhsat vb izin belgesine gerek bulunmamaktadır. Kurulum alanına göre ve de seçtiğiniz modele göre havuz kurulumları süresi 1 saati bulmaktadır. Ayrıca portatif ürünler olduğundan saklama olanakları da elverişlidir. Kış mevsiminde yada kötü hava koşullarında muhafaza etmek isterseniz kolayca katlayıp kaldırabilirsiniz.

Boyutlandırma olarak esnek yapıda olan havuzlar dikdörtgen, oval veya yuvarlak modellerde olmakta. 8 metrekare ile 62 metrekare arasında büyüklükleri bulunmaktadır. Derinlik olarak da ortalama olarak 0.60, 1.20, 1.40 metre gibi çeşitli ebatlarda havuz temin edebilirsiniz. Normal havuzlara oranla %50 daha az maliyetli olduğunu söylememiz mümkün. Çünkü bu havuz kurulumunda herhangi bir altyapı oluşturmanız gerekmemekte. Tamam alan olarak elverişli olmalı ama kırıp dökme gibi bir işlem söz konusu olmayacaktır. En avantajlı yönü de havuzlarda yosun oluşumu ve benzeri su kaynaklı zemin kaynaklı problemler oluşmamasıdır. Çünkü havuzlar malzeme olarak anti fouling adını verdiğimiz malzeme ile kaplıdır.