Kışın zorlu geçmesine aldırmadan evimizi rengârenk dekore etmek, kışa alt etmek, evinize veya bahçenize yakıştıracağınız, bitkilerle bahçe dekorasyonunun artık daha kolay bir hale geliyor. İlk önerilerimiz iç mimarideki dekorasyon yerine, bahçelerimiz için yapılması gereken dekorasyon ve koruma önlemleri olacak;

1-Kisin yagislarin coklugu sonucunda olusan karin ve yagmur sularinin birikmesini drenaj kontrolleri yapip, sulama sisteminizin, donmamsini ve zarar gormesini engellemek olmali.

2- Çimlerinizin ustune 1 cm. gecmeyecek kalinlikta torf serebilirsiniz.

Peki ev icinde ne yapmalı?

Ev içinde mevsim kış bile olsa, bitki yetistirmek cok daha kolay. Bu yuzden evlerimiz sera etkisi goruyor, her türlü bitki yetistirebiliyoruz.

Bahçe Için En Uygun Çicekler?

Bahçenizin dekorasyonu ve kisi renklendirmek icin en once onerecegimiz bitki Kasımpatı ve Menekşe… Bu çiceklerin soguga karsi dayanikliligi herkes tarfindan bilinmektedir. Ayni zamanda bu ciceklerin her cicek gibi goze cok guzel hitap ettigi de bilinmektedir. Bahce dekarasyonunuz icin Kasımpatı ve Menekşe iyi bir seçim olacaktır. Aynı zamanda kisin bahcelerde yetistirilebilecek bitkiler tabiki de Kasımpatı ve Menekşe ile sinirli degil. Bahçe dekorasyonunuzu saglayabilmeniz icin; cuha, sus lahanasi, siklamen de istege bagli olarak ekilebilir. Fakat soyledigimiz gibi kisin Kasimpati ve Menekse bahceniz icin cok daha iyi olacaktir.

Küresel Isınma Bahçe Güzelliğimizi Etkilememeli!

Küresel ısınma artik hayatimizin her noktasini hakim duruma gelmisken, dekarasyonlarimizi bile etkiler hale geliyor, peki ya kuresel isinmaya karsi, bahce dekarasyonumuz icin nasil onlem almaliyiz? Kuresel isinma sonucunda bahcemizde en basta yapmamiz gereken şey sulama sistemimizin israfa yol acmasini engellemek olmali.
Çünkü küresel ısınmaya bagli olarak, su rezevrlerimiz tükeniyor.

Su israfını önlemek icin en basit yöntem olarak; hortum tabancası ve sulama fiskiyeleri, farklı püskürtme teknikleri kullanmak yeterli olacaktir.