Kendiniz, çocuğunuz, eşiniz ya da bir başka sevdiğiniz için önemli günlerden biri olan doğum günü adım adım yaklaşırken, sizlerde sevdiğiniz için özel bir doğum günü masa düzeni hazırlamak için kolları sıvamak mı istiyorsunuz? O halde doğru yerdesiniz. Sizlere özel doğum gününde masa düzeni nasıl yapılır konusunda birbirinden özel fikirleri tek tek araştırdık. Tabi bu fikirleri araştırırken de özellikle bütçeye uygun ve pratik olmasına dikkat ettik.

Doğum günü partisi teması belirlemek

Öncelikle doğum günü olan kişinin yaşına, isteklerine, yaptığı işe ya da nasıl bir doğum günü partisi isteyebilir bunu araştırmak gereklidir. Daha sonra doğum günü masa düzeni için temaya, süslemelere karar vermek daha kolay olacaktır. Alışveriş yaparken de temaya uygun şekilde alışveriş yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Doğum günü için plan çizelgesi hazırlamak

Doğum günü tarihini net olarak öncelikle öğrenmeniz gereklidir. Günü öğrendikten sonra en az 3 hafta kadar önce hazırlıklara başlamalısınız. Aksi halde kısa sürede yapılacak olan planlamalarda aksaklıklar ya da eksiklik meydana gelebilir.

Temayı belirledikten sonra masa düzeni yapacağınız için bir alışveriş listesi yapmalısınız. Bunun için de doğum günü masa düzenleri konusunda görsellerden yardım almanız gereklidir. Yani temanıza uygun şekilde hazırlanmış doğum günü masa düzenlerinde neler kullanılmış bunlara göz atmak gereklidir. Tabi biz bu konuda oldukça geniş görseller hazırladı. (Aşağıda resimlerde yer alıyor.) Bu görsellerde bulunan ürünlerin içindeki beğendiklerinizi not almalısınız.

Masa Düzeninde Neler Olmalıdır?

 1. Doğum günü masasında temaya uygun süslemeler yer alabilir.
 2. Mutlaka masa örtüsü kullanmalısınız.
 3. İsim ve doğum günü kutlaması yazan kartlar olabilir.
 4. Hazırladığınız gıdaları sunum tabaklarında renklerin ahenk oluşturacak şekilde masaya yerleştirilmelidir.
 5. Eğer pastanız hazırsa pastayı masanın orta kısmının kenarına yakın şekilde koyulması gerekir.
 6. Masalarda görselliği artırmak için renkli şekerlemeleri şık bir kavanozlarda sunulabilir.
 7. Masada bulunan her şeyin renkleri aynı olmamalı, kullandığınız renklerle uyumlu birden fazla renk tercih edilmelidir.
 8. Masa da güzel ve kokulu çiçeklere de yer verebilirsiniz.
 9. Masanın sağ ya da sol ön kısımlarının köşelerine kullanacağınız renkli peçeteleri yerleştirebilirsiniz.
 10. Masa örtüsünün ön kısımlarına fiyonklar ya da doğum günü kutlayan kartlar kullanılabilir.
 11. Konuklara hediyeler verilecekse bunlarda masa da yer alabilir. Yalnız bu hediyeler şık küçük kutularda olmalı ve fazla yer kaplamamalıdır.
 12. En önemli ve son nokta ise asla doğum günü masasında göz yorucu ve fazla kalabalık bir masa olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

O halde sizlerde tüm bu anlattıklarımızı destekleyen doğum günü masası düzeni nasıl olmalı şeklindeki görsellerimiz şöyledir: