Kullanım alanı bakımından bazen bazı yapılar elverişli iken bazıları da kullanım yapısına ve eşyanızın yerleşim şekline göre kullanışlı yapıda olmasa da doğru dekore edildiğinde birbirini tamamlamaktadır. Metrekare olarak küçük çaplı olan oda yapısının dekore edilmesi büyük odalara göre daha zor olmakta. Lakin günümüzde tasarlanan mobilyalar ev yapılarında giderek küçük metrekareli ev yapılarının artması ile daha minimalist tasarımlarda oluşturulmakta. Modüler mobilya tasarımları il küçük metrekarelik alanları dekore etmek daha kolay olmakta.

Günümüzde dekorasyon yapısı olarak şunu söylemeliyiz ki mimariyi şekillendiren belli başlı unsurlar söz konusu olmakta. Bunlardan en zorlayıcı formda olan da dikdörtgen salon dekorasyonu olmakta. Özellikle de bu oda yapısı oturma alanları gibi çokça vakit geçiren alanlarda ise doğru ürünler tercih edilmediğinde oldukça kasvetli dekorasyon yapıları açığa çıkmakta. 

Ev dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken en önemli şey dekore ettiğiniz mobilya ve ürünlerin odanın büyüklüğü ile orantılı olmasıdır. Mobilya seçiminde seçeceğiniz geniş çaplı ürünler ister istemez taşınma işlemi sonrasında başka bir ev için uygun olmayacaktır. Bunun için her zaman ideal boy ve yapıda olan ürünleri tercih etmeniz önerilir. Çünkü her ne kadar metre kare olarak büyük metrekarelik bir eve taşınmış olsanız da kullanım alanı bakımından elverişsiz bir alana minimalist tasarımda olmayan bir eşyayı yerleştiremezsiniz. Bu evinizin kullanılamayacak düzeyde olmasına değil sizin eşya seçiminize bağlı olarak gelişen bir durumdur. Öyle ki kullanım bakımından her ne kadar ince uzun yapılı bir ev olsa da yada dikdörtgen ve bazı kullanım alanlarında kısıtlamalı (kolon) gibi doğru eşyalar tercih ederek kullanım alanlarını doğru şekilde dekore edebilirsiniz.

Rahat kullanımlı koridorlar oluşturun ve koridorlarınızı gereksiz yere eşyalar ile doldurmayın.

Her eşyayı duvara yaslamayın! Odanız geniş ise koltuklarınız duvar dibine dayalı olmak yerine daha ortada bir bütünlük oluşturabilir.

Köşesiz oval ve yuvarlak olan modeller salon dekorasyonunuzu daha şık gösterecektir. Mobilya ve aksesuarlarınızın daha gösterişli görünmesi adına köşesiz ürünler tercih edin.

L koltuk seçimi. Tasarım olarak ve kullanış olarak en tercih edilebilir nitelikte olan mobilyalar.

Tv ünitesi yerine televizyonunuzu duvara monte ettirin.

Son olarak da seçeceğiniz duvar rengi oldukça önemlidir. Odanızda aydınlık ve ferah bir görünüm olsun istiyorsanız açık renk tonlarını kullanmanızı öneririz.