Evimizde rahat etmek için en çok tercih ettiğimiz yer oturma odasıdır. Oturma odası dekore ederken alanın boyutuna uyan çok amaçlı ve size iyi bir hizmet verecek mobilyalarla, objelerle döşenmelidir. Bunun içinde 20m2 oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı bunu ele almak istedik. Eğer yeniden bir oda tasarlamak istiyor ya da daha ilk defa dekore edeceğiniz oturma odası dekorasyonu oluşturmak size korkutucu gelse de, dikkatli ve adım adım yerleşim yaparsanız işiniz oldukça kolay olacaktır. Bir odanın nasıl süsleneceğini bilirseniz, yapılacak en iyi şey, onu yönetebileceğiniz parçalara ayırmaktır.

20 m2 oturma odası dekorasyonu oluştururken ilham almak gerekir. İşte bu ilhamı alırken bizim size vereceğimiz fikir ve görsellerin de faydası olacağını düşünüyoruz. Bazen küçük bir tablo, güzel bir lambader, rahat bir mobilya ya da kumaş gibi şeyler ilham kaynağı olabilir. Fikirlerinizi açık tutun ve elinizden gelen tüm ilham kaynaklarını bir araya tutup not alınız.

Odada Neler Görmek İstediğinizi Belirleyin

Eğer odanın nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız, dekore etmek çok zorlaşacaktır. Öncelikle dinlenilen ve  televizyon izlenen oda olan oturma odasında daha rahat olmasına dikkat ediniz. Renklerden tutunda, kullanılan objelerin çok karışık ve göz yorucu olmamalıdır. Çünkü 20m2 oturma odanız çok fazla geniş olmadığından dolayı, sıkış tepiş bir oda olmasını asla istemezsiniz. Bunun içinde öncelikle köşe takımı fazla yer kaplamayacaktır. L şeklinde olan köşe takımları odanıza uygun olacaktır. Bununla beraber isteğe göre kendinize bir tane tv izlemek için tv koltuğu alabilirsiniz. Kalan kısımlarınız da küçük ama işlevli bir tv ünitesi iyi bir dekor verecektir.

20m2 oturma odasında kullanacağınız eşya ve duvar renkleri de önemlidir. Eğer ki odanızı daha geniş göstermek ve ferah olmasını istiyorsanız mutlaka açık renkler tercih ediniz. Duvar renklerinde çakıl taşı, beyaz, fil dişi, pastel gibi tonlar olabilir. Mobilyalarda da yine açık renkler olmalıdır.

Halı olarak ise 4m2 ya da 6m2 halı yeterli olur. Odanın her tarafını kapatacak şekilde birden fazla halı kullanmak mantıksızdır. İşte bütün bu anlattıklarımızı aşağıdaki görsellerimizde daha iyi anlayacaksınız.