Yer dekorasyonunda farklılıkların uygulanması ile yeni yeni trendler ortaya çıkmaktadır. Yapı malzemesi olarak tasarlanan zemin kaplamalarında mozaik, karo, cotto, seramik, doğal taş detayları gibi malzemeler ile yapılmaktadır. Bir alan içerisinde kullanılan eşyaların yanı sıra tüm bunları öne çıkaracak olan en önemli alan zemin olmaktadır. Öyle ki zemin kaplaması uyumsuz bir renklendirmede olduğu vakit diğer dekorasyon ürünleriniz kendini göstermemektedir. Ama zemin dekorasyonunuz uyumlu bir renk tonlamasında ise o vakit mobilyalarınız kendini gösterecektir.

Zemin kaplama seçerken tüm odalarınızın dekorasyon yerleşimini göz önüne almalısınız. Kaplama yapılırken malzeme seçimi de oldukça önemlidir. Ne denli kaliteli bir ürün seçerseniz sizler için kullanımı o kadar uzun ömürlü olacaktır. Günümüzde zemin kaplama olarak teknik anlamda bir çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler gerek bulunulan bölgenin ısı derecesine gerekse kaplama yapılacak odanın yapısına göre uygun seçenekli olanları tercih edebiliriz.

Son zamanlarda balkon dekorasyonunda ahşap karolar sıklıkla tercih edilmekte lakin hem ekonomik olsun hem de yıkama açısından zorluk yaşamayayım diyorsanız o zaman tercihinizi seramik kaplamadan yana kullanmalısınız.

Temizlik açısından elverişli bir kaplama tercih ediyorsanız o zaman mozaik zemin kaplamasını da tercih edebilirsiniz. Bu seçim hem mekanda ferahlık hissi vermekte hem de kolaylıkla uygulanabilen bir zemin uygulamasıdır. Renk seçimi konusunda da belirtmek isteriz ki açık tonlar ağırlıklı tercih edilmekte. Bir diğer önerimiz de granit alan kullanımı. Aşınması zor olan granit detaylandırmaları evinizin her neresinde kullanırsanız kullanın uzun ömürlü olmaktadır. Günümüzde hem kullanımı yoğun olup hem de yüzey yapısında çizilme vb. durumlar oluşmamaktadır.