Ev dekorasyonunda odanızı havasını değiştiren en önemli maddelerden bir tanesi de perde seçimi olmakta. Perde modelleri tasarımına ve kullanım alanına bağlı olarak model ve desen ayrıt etmeksizin bir çok renk de ve desenle kullanım alanına göre farklı türde tasarlanabilmektedir. 

Stor perdenin geniş çizgili olarak tasarlanan pratik kullanımlı perde modellerine zebra perde adını vermekteyiz. Zebra perde son zamanlarda kullanılmakta olan popüler perde modelleri arasında yer almaktadır. Şık duruşu ve kullanım kolaylığı açısından en fazla tercih edilen perde modeli  de diyebiliriz. Desenli modelleri ile dekorasyonunuzu renklendiren zebra perde modelleri mekanik bir kullanım yapısına sahiptir. Her türlü kumaştan üretilebilen perde modelleri kat kat toplanma özelliği ile işlevsel olarak her alanda rahatlıkla kullanabilme olanağı sağlamaktadır. Perde seçiminizi renk renk farklı motiflerde tercih edebileceğiniz  gibi sade ve sıcak renk tonlamalarında da talep edebilirsiniz. 

Zebra perde kullanımı ile ilgili bilmemiz gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bunları sırası ile özetleyecek olursak; 

Tasarlanan zebra perdenizin kumaş seçimini yaparken kullanışlılığı ile ilgili detaycı olmanız gerekir. Öyle ki perdenizin yüzeyinde bulunan özel bir tabaka sebebi ile perdenizi dilediğiniz zaman dilediğiniz şekilde yıkayamamaktasınız.  

Ortalama olarak zebra perdelerinizi 3-6 ay aralıkla yıkamanızı öneririz. Aksi takdirde perdelerinizde iplik atma, sarkma ve kumaşlarda tiftiklenme meydana gelecektir.  

Perdeleriniz toz aldıysa ve temizlik konusunda hassas iseniz o vakit kuru bir sünger yardımı ile yukarıdan aşağı olacak şekilde veyahut da el gırgırı adı verilen elektrikli süpürgeler yardımı ile perdelerinizin tozunu alabilirsiniz. Bu sayede perdenizin kullanım ömrünü azaltmış olmaktasınız.  

Perde kullanımınızda görünüş konusunda takıntılı iseniz ve perdenizin estetik bir görünüm sunmasını istiyorsanız o vakit perdenizi pencere üzeri kapalı olacak şekilde yaptırmanız gerekmektedir.  

Perde seçiminizi evinizin ve kullanacağınız odanızın işlevselliğine nazaran seçmeniz sizin açınızdan daha kullanışlı ve daha etnik bir seçim olacaktır.  

Perde seçimi hususunda tercihinizi mümkün olduğunca bilindik perdecilerden ve bilindik kumaş markalarından yapmalısınız. Aksi takdirde ufak maliyet oynamalarından kısarken hüsrana uğrayacağınız kalitede bir ürün ile baş başa kalabilirsiniz.