Yeni sezon çocuk odası dekorasyonunda en çok tutulan dekorasyon yapısını paylaşalım ve değerlendirelim sizlerle! Yeni tasarlanan çocuk odalarına baktığımızda önceki sezona göre daha işlevsel düzenlemelerde bulunulan çocuk odası modellerinde çocuğun sahip olduğu her alanın bir işlevi bulunmakta. Yerleşik bir düzeni bulunan çocuk odalarında oluşturacağınız odanın büyüklüğüne göre her bir detaylandırmayı ayrı ayrı tanımlayabilirsiniz. Örneğin yatağın bulunduğu konumu bir alana yerleştirirken yataktan bir nebze uzak da bir alanı da çalışma alanı yapabilirsiniz. Çocuklarınız birden fazla ise ve evinizde fazladan oda da bulunmakta ise en azından çocuklarınızın yaşı biraz daha ilerleyene denk çalışma odasını ayırabilirsiniz. Çünkü bir oda içerisinde çocukların hem oyun hem de uyuma odası olduğunda dikkatleri dağılacaktır. Buda adaptasyon olarak dikkat dağınıklığına sebebiyet vermekte diyebiliriz.

Genellikle ebeveynler İkea marka çocuk odası modellerini daha çok tercih etmekte. Çünkü İkea tasarlamış olduğu her ürünü işlevsel olarak ileriye dönük tasarlanmaktadır. Öyle ki çocuk karyolaları dan bahsedecek olursak büyütebilecek formda çocuk yatakları İkea markasında bulunmakta. Buda yer kaplama durumu da dahil olmak üzere çocuğunuzun boyu uzadıkça büyüyebilen bir yatak anlamına gelmektedir.

Odalarda kullanılan dolap sistemleri de yine aynı şekilde günümüzde oldukça fonksiyonel. Öyle ki son zamanlarda satışa sunulan çocuk oyuncak dolapları hem renk seçenekleri ile hem de işlevsellik olarak oldukça kullanışlı. Çocuğunuza hem renkleri öğretip hem de bu renklere göre çocuklarınıza oyuncaklarını toplarken sorumluluk alma görevi verebilir güzel bu sayede güzel bir alışkanlık kazandırabilirsiniz.

Dekorasyon yapısı olarak çocuk odalarında yaş grubuna göre açık veya kapalı kapaklı dolap tercihinde bulunabilirsiniz. Çocuğunuz küçükken açık sistemli dolaplar tercih edilebilmekte. Lakin emekleme ve bundan sonraki 10 yıl için aynı sistemin kullanışlı olduğunu söylememiz mümkün değil. Çocuğunuz küçük olduğundan devrilme ve daha çok dağınık bir görüntü oluşumuna sebep olacağından uygun formda kapaklı gardrop tercih edebilirsiniz.