Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir? | Dekorasyon Tavsiyeleri
Resim Bulunamadı

Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir?

14 Ocak 2012
2.977
 • Sponsor Bağlantı
  Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir?

  Yatak odası dekorasyonu hakkında yatak odanıza ayrı bir hava katacak bilgiler sunacağız.

  Odanın seçimi çok önemlidir. Günün yorgunluğunu atabileceğimiz alanlardan biri olduğunu düşünürsek bu odanın seçimi ve dekorasyonunda daha titiz davranmalıyız.

  Tahtadan bir döşeme, duvarlarda beyaz kireç badana,sade bir karyola, sandık, aynalı bir konsol. Bembeyaz dantel işler ve kısacası huzur veren bir oda.

  Evin en uzak ve en sessiz odası yatak odası için uygundur. Aynı zamanda çalışma odası olarak kullanmıyorsanız ışık çok önemli değildir.

  Oda seçimini yaptıktan sonra,sıra dekorasyona geldi. Fazla eşyalarla doldurmamaya özen göstermeliyiz.Yüksek ve büyük başlıklı karyolalardan uzak durmalıyız,eğer odanız küçükse bu yanlış seçim odanızı daha da küçük gösterecektir. Dolabınızın kapakları odanız küçükse sürgülü tercih edilmelidir.

  Yatak için ise odanızın biçimi ve ölçüleri çok önemlidir. Normal genişlik ölçüleri bir kişilik yatak için 80 cm.-120 cm arası, iki kişilik yatak içinse 1.60 cm.-2.20 cm. arasındadır. Genel olarak iki kişilik yatakların genişliği 180 cm. boyları ise 2 metredir. Yatağınızın yerini seçerken yatanların ve yatağı toplayanların rahatlığını düşünmelisiniz. Karyolanız mutlaka duvara yaslanmak durumundaysa, dış duvarlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Kış mevsiminde dış duvarlar, iç duvarlara göre 1-2 derece daha soğuk olur. Sağlığı korumak açısından, karyolayı pencere kenarına yerleştirmek de sakıncalıdır; pencere ile kapı arasında hava akımları oluşacaktır. Pencerenin, yatağın yan tarafında ya da karşısında olmasını arzulamak bir beğeni sorunudur.

  Görülmeye değer bir manzaranız varsa pencere ile yatak karşılıklı olmalıdır. Veya öğleden sonra uyku alışkanlığınız varsa mümkün olduğunca pencere-yatak arası uzak tutulmalıdır.

  Yatağı yerleştirdikten sonra dolap ve diğer gerekli gördüğümüz eşyaları yerleştirmeliyiz. Mümkünse bunları yerleştirmeden önce odamızın duvardan, duvara ölçülerini alıp bir kağıda yansıtmalı ve bu röleve ile eşyaların ölçülerini alarak yerleştirmeliyiz. Belki, bir-iki eskiz sonucu en mükemmel yerleşim çözümünü bulup ağır eşyalarımızın yerini defalarca değiştirmekten kurtulacağız. Böylelikle eşyalarımızın çizilmesini, yıpranmasını da engellemiş oluruz.

  Huzur duyacağınız renkler ve başarılı bir yerleşim ile sizin için uygun olan yatak odasına kavuşmuş olacaksınız.

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Beyaz Sabunla Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?
  Beyaz Sabunla Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?
  Yatak Odanızda Sizi Hasta Eden 5 Sorun
  Yatak Odanızda Sizi Hasta Eden 5 Sorun
  Yatak Odası Duvar Kağıdı Modelleri
  Yatak Odası Duvar Kağıdı Modelleri
  Zebrano Yatak Odası Takımı Modelleri
  Zebrano Yatak Odası Takımı Modelleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.