Gece yatak odanızda yattığınızda daha yorgun hissederek mi uyanıyorsun? Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük, boğaz ağrısı sabah kalktığınızda karşılaştığınız rutin sorunlar mı? Her daim yorgun, bitkin ve sanki hiç uyumamış gibi mi hissediyorsunuz? Bütün bu sorunların birçoğuna “Evet” diyorsanız o halde yatak odanız sizi hasta ediyor olması mümkün.

Uzun ve yorucu bir günün ardından başınızı yastığa koyunca rahat etmek için bir iç geçirirsiniz. Maalesef yastıklar bazı hastalıkların barınacağı yerlerden biridir. Tıkanıklığa ya da alerjiye yol açan bazı küf sporları, bakteriler, toz akarları yastıklarınız da barınmak için can atar. Yastıklar senede bir defa yıkanmazsa ya da yastık kılıfları en az hafta da bir defa değiştirilmezse, hastalıklara davetiye çıkartılır. Yastığınızı korumak için bir anti-alerji kılıflar kullanın ve birkaç günde bir yastık kılıfını değiştirin.

Alerjileriniz yoksa fakat baş ağrısı, boyun ve bel ağrıları sabahları kötü bir omuz ağrısı yaşıyorsanız o halde yastığınız başınız ve omurganızla uyumlu bir yastık değil. Bundan dolayı yastığınızı değiştirip, daha sağlıklı yastıklar seçmelisiniz.

Oda Bitkileri

Bitkileri birçok kişi çok seviyor. Elbette onların terapi edici özelliği olsa da yatak odanızda canlı itkilerin olmamasına dikkat ediniz. Canlı bitkilerde  astım veya havadaki alerjilere duyarlı alerjik semptomları tetikleyebilen sporlar bulunur. Bundan dolayı çiçekleri seviyor olsanız da canlı çiçek yerine yapay çiçekler kullanabilirsiniz.

Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanlar ailenin önemli fertleri olsa da yatma zamanı geldiğinde herkes kendi yatağında olmalı. Evcil hayvanlar, uykunuzu bozabilir ve aynı zamanda tüylerinde haşere, toz, polen, küf sporları ve bakteriler olacağından dolayı alerjenler doludur. Evcil hayvanlarınızı kendi yatağınızda değil onlara özel hazırlanan yataklarında yatmalarını sağlayınız.

Temizlik Ürünleri

Elbette yatak odanızı temiz ve pırıl pırıl tutmak isteyebilirsiniz. Ancak bu sizin için solunum problemi, baş ağrısı ve göz tahriş gibi rahatsızlıklara neden olmamalıdır. Birçok ticari temizlik ürünleri, parfümler ve buna benzer birçok tahriş edici maddelere karşı duyarlı iseniz yatak odanızda bunları kullanırken dikkatli olunuz. Bunun yerine zararlı kimyasallardan kurtulup, doğal temizlik ürünleri tercih ediniz. Hatta sirkeli su ve beyaz banyo sabunları odanızı temizlemenizde en iyi ikilidir.

Pencereler

Yatak odanızın penceresi kalıcı olarak kapanırsa, toz, polen ve küf gibi çok çeşitli kirletici maddeleri sızdırmaz hale getirmiş oluyorsunuz. Bunun içinde her gün en az yarım saatte olsa yatak odanızı havalandırmayı ihmal etmeyiniz.

Halılar

Yatak odanızdaki halı, ayaklardan gelen toz, kir, hayvan tüyleri gibi kirlerin sıkça barındığı yerdir. Bundan dolayı yatak odanızdaki halılarınızı sık sık temizleyip, yılda 2-3 defa da yıkatmaya özen gösteriniz.