Son zamanlarda rustik ve bohem tarz ev dekorasyonu uygulamasındaki şömineler oldukça göz doldurmakta. Adeta bizlere soğuk kış günlerinde sıcak bir atmosfer sağlamakta. Bizler keyifle şöminemiz başında çayımızı kahvemizi yudumlarken hem göz zevkimize hitap eden hem de oldukça şık bir dekore ev sahipliği etmekteyiz.

Şömine modellerine gelecek olursak yapay şömine, etanol şömine ve gazlı şömine modelleri gibi çeşitli şömineler bulunmakta. Isınma ihtiyacını önemsemiyorsanız yani keyfi ve göz zevkinize hitap edecek olan şömineler odanızın havasını değiştirmekte. Tasarım olarak günümüzde bacalı ve bacasız şömine modellerinin bulunduğunu söyleyebiliriz.  Teknolojik alanda kaydedilen ilerlemeler bu alanda da etkili olduğu üzere tasarımlarda çeşitliliğin ortaya çıkmasına etki etmiştir. Sadece kullanım olarak odun ateşi değil gaz, elektrik, etanol gibi alternatif yakıt çeşitleri ile de şömine keyfi oluşturulmakta.

Özellikle de yapay şömine modelleri ile hem ısı hem de tasarım alanında göz dolduruan modellerin günümüzde yer aldığını söyleyebiliriz. Şömine modellerini fiyatlandırma olarak olarak geniş bir fiyat porföyünün bulunduğunu söyleyebiliriz. Desen ve modellerden yola çıkarak söyleyebiliriz ki boyutlandırmasına göre 3 bin tl den 50 bin tl ye kadar değişik bütçelerde şömine modelleri bulunmakta.

Özellikle de çevreci ev modelleri için yapay şöminelerin oldukça şık bir görünüme sahipp olduğunu söyleyebiliriz. 

Son zamanlarda en popüler olan tasarım örneklerinde kolonların orta kısmında tasarlanan şömineler oldukça şık durmakta. Soba borusu ile tasarlanmış gibi olan alt kısmı oval şöminelerde yine en yeni tasarımlı en şık seçimlerden olmakta. Bu şekilde çok fazla masraf yapmadan istediğiniz evinizin herhangi bir odasında sıcak bir alan oluşturabilirsiniz.

Yapay şömineler ayrıca baca derdi olmaksızın kullanabileceğiniz modellerden olduğundan bu sizi duman vb sorunlardan soyutlaştıracaktır.