Şahsen bu işin en çok sevdiğim tarafını sorsalar, hiç tereddüt etmeden “kendine yaptığın yatırımın karşılığını çok severek yaptığın bir işten almaktır” derim. Elde edeceğiniz manevi ve maddi kazanç tamamen sahip olacağınız bilgi ve çalışmanızın karşılığı olacaktır. Zamanında yaptığınız seo çalışmaları zamanı gelince size kazanç olarak dönüş yapacak.

Kariyerlerini yazılım ya da programcılıkta görenlerin hedefleyebilecekleri çeşitli alanlar mevcuttur. Bunlardan en bilinenleri platforma bağımlı uygulama programı geliştirme, işletim sistemleri, veritabanı (ve içerik) yönetimi, ağ ve sistem yöneticiliği, web programcılığı, güvenlik ve multimedya olarak sıralayabiliriz. Fakat iyi bir web programcısının bilmesi gereken bazı seo kuralları vardır.

Program dillerinin çoğunluğu uygulama geliştirme amaçlıdır. Belirli platformlarda kendi başına çalışabilen programlar yazabilmek için profesyonellerin en çok faydalandıkları diller C, C++’ dır. Öğrenilmesi diğer dillere göre biraz daha zor olan bu dillerden C++, C’nin OO (object oriented, nesneye yönelik) versiyonudur.

Nesneye yönelik programlama kipi büyük ölçekli uygulamaların daha kısa zamanda geliştirilip, daha kolay kontrol edilebilebilmesine olanak tanır. Windows platformlarında çalışabilecek programları en kısa yoldan geliştirmenin yolu ise kullanışlı görsel arayüzleri sayesinde oldukça basit ve etkili sayılabilecek Visual Basic olup, bugün dünyada en fazla sayıda programcı tarafından bilinen dildir.

Platform bağımsız programlar yazabilmek için ise son yıllarda internet ile birlikte bir anda hip haline gelen Java en geniş koleksiyona sahip OO programlama dilidir. Program dilleri dünyasının yeni üyesi C# Microsoft’un Java’ ya alternatif olarak düşündüğü ve yapısı Java’ya çok benzeyen bir dil olup, yeni platformu .NET’ te kullanılabilecek temel program dillerinden biridir.