Evinizin bahçesine kolay bir şekilde dekore etmek için rulo çim döşettiniz ama rulo çim’e nasıl bakım yapacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bu yazımız tam sizler için. Rulo çim bakımını nasıl yapabileceğinizi adım adım (ay ay) yazımızda bulabilirsiniz.

Rulo Çim

Aylara göre rulo çim bakım çizelgesi şu şekildedir.

Ocak – Şubat Ayı: Kışın en sert geçtiği bu aylarda ağaçlardan dökülen yaprakları temizlemeniz çok önemlidir.Bunun dışında önemli bir nokta yoktur.

Mart Ayı: Bu ayda ise çimler uzamaya başlar. Çimin durumu bu ay normal, ekstra bir bakıma gerek duymaz.Sararma gibi durumlarda ilaçmala yapmak, ayda en fazla 2 kere biçebilirsiniz.

Nisan Ayı: Çimleriniz gübreleme zamanı bu ayda gelir.Çok fazla uzamasını engellemeli ve boyunu en fazla 3cm tutmalısınız.

Mayıs Ayı: Daha sık biçme işlemi yapmanız gereken bir aydır. Öimlerin boyunu nisan ayına nazaran daha düşük tutmalı ve çimler kuru, toprak nemli tutmalısınız.

Haziran Ayı: Kuru ve sıcak geçen bu ayda, yaz gübreleme dönemi başlar.

Temmuz Ayı: Düzenli olarak biçme ve sulamanın önemli olduğu bir aydır.

Ağustos Ayı: Bu ayda temmuz ayını tekrarlıyoruz

Eylül Ayı: Sonbaharın bu ilk ayında öncelikle çimlerin boyunu kışa uygun bir biçimde kısaltmaktır. Solucanların en aktif olduğu ay bu aydır.

Ekim Ayı: Çimleri düzenli biçmek gerekmez, çimler yavaş uzayacaktır…Ağaçlardan dökülen yaprakların temizliğine önem gösterilmeli, göz ardı edilmemelidir.

Kasım Ayı: Kasım ayında çim alanınızda pek bir işiniz kalmaz. Solucanlara karşı ilaçlama ve yaprak temizliği yeterli olacaktır.

Aralık Ayı: Aralık ayı dinlendirme zamanıdır.