Günümüzde her ne kadar stor, zebra, jakuzili perdeler yaygın olarak kullanılmakta olsa da bir çoğumuz perde seçimini tül perdeden yana yapmaktadır. Tercihlerin tül perde yönünde olması belirli bir ölçüde dikilerek kolaylıkla kullanıma devam edilmesi açısından kaynaklanmaktadır. Tül perdeler hem temizleme bakımından hem de kullanışlılık bakımından stor ve benzeri diğer perde modellerine göre daha avantajlıdır. 

Tül perdeler kumaş yapısı olarak çok farklı desen ve dokuma tekniğine sahip olmaktadırlar. Genellikle bu teknikler ham madde isimler ile adlandırılmaktadır. Tül perde modelleri diğer perde modellerine göre daha farklı bir aydınlatma hacmine sahiptir. Stor perdeler arasında ayarlamalar yaparak içeriye ışığın sızmasını sağlarken tül perde kullanımında odanız ışığın keskinliğinin kırılması ile rahatsızlık vermeyecek düzeyde aydınlık olmaktadır. 

Pileli olarak tasarlanan tül perdeler tül perdenizi kruvaze modelli, çift pileli tül perde modeli veya tek pileli perde modeli olarak zevkinize uygun modelde diktirebilirsiniz. Tül perdenizi diktirmeden önce duvardan duvara mı yoksa sağdan sola belirli ölçülerde pay bırakarak mı diktirmek istediğiinize karar vermelisiniz. Perde ölçümü yaparken alfabetik bir yol izleyerek perdenizin ölçülerini belirleyip perdenizi diktirebilirsiniz. 

1-) Perdenizin ölçüsünü duvardan duvara alıp sol kısımdan 25 cm kadar taşın. 

2-)Tekrar perdenizi duvardan duvara olacak şekilde ölçüp sağ kısımdan 25 cm taşın. 

3-)Tavandan yere kadar veya isteğe bağlı olarak mermeri kapatacak kadar ölçüm yapınız. 

Tül perde kullanımının tek dezavantajı petek üzeri olarak tasarlansa dahil yinede kalorifer ısısının etkisine maruz kalmaktadır. Stor perde modellerinde ise bu durum bir avantaj diyebiliriz. 

Perde seçiminde son zamanların bir diğer tercih edileni de rustik perdeler. Bunları özellikle yapı marketlerinden aparatları ile temin edebilirsiniz. Hem kullanım açısından hem de görünüm açısından son derece estetik ve şık bir duruşa sahip perde modelidir. Perdeyi tutan bir boru bulunmakta olup perde aparatları ile bu boru ve ayaklar üzerine tutturularak kullanıma hazır hale getirilir. Tül perde modellerine nazaran bu perde modeli kullanımı için korniş gerekmemektedir.