Bazı mutfaklarda, mutfak dolabı tüm araç gereçleri taşımak konusunda yetersiz kalır. Kimi mutfak küçük olduğu için dolap sayısı azdır, kimi mutfakta da dolaplar çok olmasına rağmen tüm ihtiyaçları karşılamaz. Bu noktada mutfak duvar rafları imdadımıza yetişir. Duvar rafları sadece dolap yeterliliğine bağlı olarak da kullanılmaz aynı zamanda. Mutfak dekorasyonu denildiğinde duvar rafları, estetik olarak doldukça değerlidir. Hem işlevsel hem de şık duruşlarıyla birlikte mutfağımızın atmosferini bambaşka bir yere sürükleyebiliyor.

Biz de mutfak dekorasyonun bu gizli kurtarıcısını mutfak duvar raflarını ele alacağız. Tavan katlarında, Amerikan tip mutfaklarda, küçük mutfaklarda, geniş mutfaklarda kısacası hemen her mutfakta gerekli olan bir üründür. Öncelikle her mutfak tipi için kullanım işlevinden bahsetmek istiyoruz. Amerikan tip mutfaklarda alan açıklığı temel noktadır, bu nedenle de pratik ve ekonomik kullanım alanları yaratılmalıdır. Mutfak duvar rafları oturma alanı ile mutfak sınırını belirlemek için bir yardımcı olarak kullanılabileceği gibi bu ekonomik kullanım alanı uygulamasında kendine yer bulamayan ürünleri estetik biçimde konumlandırmak içinde kullanılabilir. Küçük tip mutfaklarda doğru alan sınırlaması ve doğru ölçülerde kullanıldığında mutfak duvar rafları estetik ve kullanışlı bir görev üstleneceklerdir.  Çatı katında tavan üçgenliğine maruz kalan mutfaklarda ise son derece pratik ve işlevsel bir görev üstlenirler. Çünkü bu tip mutfak yapılarında dolaplar kısıtlı kullanım alanına sahiptirler. Mutfak dolapları temel büyük eşyalar için ancak yeterli gelecektir ve bu sebeple mutfak duvar rafı kullanılarak günlük kullanılan eşyalara bir alan açılabilir.

Her mutfak tipi için duvar raflarının kullanım işlevselliğini aktardığımıza göre geriye dikkat edilmesi gereken tek bir nokta kalıyor. O da mutfak raflarını tasarlarken kesinlikle sahip olduğunuz eşyalar ve bunların hangilerinin raf içerisinde yerlerini alacağını belirlemenizdir. Bu sayede mutfak düzeninizi belirler ve ihtiyacınız doğrultusunda raf ölçülerine gidersiniz. Eğer bir raf alıp onu yeterli kılmaya çalışırsanız estetikten yoksun bir görünüş elde eder ve dekorasyon alanında bu ürünlerin tüm işlevselliğini kaybetmiş olursunuz.  Tüm bunları hallettikten sonra geriye en eğlenceli kısım, tasarım alanı kalır. Kendi tasarımınızı oluşturmak ister ya da farklı bir bakış açısı elde etmek isterseniz bu konuda size yardımcı olması için bu senenin gözdesi ve gelecek sezonlarda da uzun süre geçerliliğini koruyacak modern mutfak raflarını bir araya derleyip toparladık. Dilediğiniz kadar bu görseller üzerinde vakit harcayarak kendi tasarımınızı oluşturmanız için sizlere kolaylıklar diliyoruz. 🙂

Askılıklı Mutfak Duvar Rafı Tasarımı
Metal Ayaklı Mutfak Duvar Rafı Modeli
Ahşap, Retro Mutfak Duvar Rafı Tasarımı
Modern Mutfak Duvar Rafı Tasarımı
Minik Mutfak Duvar Rafı Tasarımı
Açık Bölmeli, Ahşap-Metal Duvar Rafı Tasarımı
Ağaç Kütüğü Mutfak Duvar Rafı Tasarımı
Çok amaçlı Ahşap Mutfak Duvar Rafı Tasarımı
Minyatür ve Çok Amaçlı, Metal Askılıklı Mutfak Duvar Rafı Tasarımı
Pencere Model, Ahşap Mutfak Duvar Rafı Tasarımı