Mutfakta vakit geçirmeyi seviyor fakat mutfağınızın küçük olmasından dolayı, mutfağınızda istediğiniz vakti geçiremiyor musunuz? Bir heves mutfağa yemek yapmaya girdiniz ve ardından da şöyle bir güzel oturup, sevdiğiniz bir yakınınızla kahve içmek istediniz ama küçük bir mutfağa sahip olduğunuz için, bunu yapmak bir keyif yerine eziyete dönüşüyor olmalı. Buzdolabı girse mutfak masasına yer kalmıyor, mutfak masasını sığdırsanız tezgah ile arasında kalan mesafeden dolayı rahat rahat oturup misafirlerinizle ya da ailenizle keyifli bir yemek yiyemezsiniz. Peki ne yapmalı? Küçük mutfaklar için tavsiyeler yazımızda size küçük bir mutfak nasıl daha rahat kullanılabilir tek tek size aktaracağız.

Öncelikle ilk olarak işe duvarlardan başlamalısınız. Küçük mutfaklar için duvarlarda açık renkler tercih etmelisiniz, koyu renkler seçmeniz alanı daha boğucu ve dar bir atmosfere büründürebilir. Sıra aydınlatma ürünlerinde.. Aydınlatma ürünlerinizi sade seçmeli ve düzgün yerleştirmelisiniz. Eğer daha marjinal seçimlerde bulunmak isterseniz de LED aydınlatma ürünlerini yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Küçük mutfaklar için tavsiyelerimize mutfak dolabı seçimlerinizle devam edelim. Mutfak dolapları ne kadar çok malzemeyi kaplarsa o kadar iyidir gibi düşünebilirsiniz fakat bu her mutfak için geçerli değildir. Özellikle de küçük mutfaklarda derin ve iri dolaplardan kaçınmalısınız. Bu alanın olduğundan dar görünmesine sebep olacak ve mutfağın işlevselliğinin yitirilmesine sebep olacaktır. Daha minimal mutfak dolabı tercih edip onun yerine tezgah üstü aksesuarlarına, minimal duvar aksesuarlarına ağırlık verebilirsiniz.

Tezgah üstü aksesuarları demişken, küçük hatalara dikkat etmeniz gereklidir. Küçük mutfaklarda en ufak bir hata bile tüm dekorasyonun bozulmasına sebep olabilir. Çünkü bu mutfak tiplerinde alan kısıtlı ve her şey birbirine yakın olduğu için yapacak olduğunuz en ufak hatalar bile fazlasıyla göze çarpacaktır. Bu yüzden de her bir adımınızı titizlikle ilerletmeli ve her şeyi tek tek gözden geçirmelisiniz.  Küçük mutfak dekorasyonlarında malzemeleri ne kadar düzenli yerleştirirseniz o kadar ferah ve kullanışlı bir alan elde edebilirsiniz. Bu sayede imkanlar ne olursa olsun siz yine de tüm yaratıcılığınızı konuşturarak dilediğiniz atmosferi yakalayabileceksiniz.

Son olarak size masa seçiminiz konusunda yardımcı olmak isteriz. Çünkü küçük mutfak tavsiyeleri içerinde aslında sizi en çok mutlu edecek noktanın mutfak masanızda doyasıya vakit geçirebilmeniz olacağını biliyoruz 🙂 Bu mutfak tiplerinde duvara monte edilebilen pratik kullanımlı masaları tercih edebilirsiniz. Bu masa türlerini aynı zamanda ikinci bir tezgah olarak kullanabileceğiniz gibi yemek sonrasında alanınızın daralmasına da engel olabilirsiniz. 🙂

Açık Renk Küçük Mutfak Tasarımı
Açık Renk, Katlanabilir Masa Küçük Mutfak Tasarımı
Minimal Küçük Mutfak Tasarımı
Sade ve Modern Küçük Mutfak Tasarımı
Bar Sistem Masalı Küçük Mutfak Tasarımı
Sade ve Şık Küçük Mutfak Tasarımı
Modern ve Ahşap Küçük Mutfak Tasarımı
Açık Renk ve Ferah Küçük Mutfak Tasarımı
Gri Renkli Küçük Mutfak Tasarımı
Modern Küçük Mutfak Tasarmı