Küçük mutfaklar her daim kullanım açısından sorunlu gibi görünse de, aslında bu sorunu ortadan kaldırmak için ufak tefek değişimler yapabilirsiniz. Bunun içinde bazı küçük mutfaklar için bütçe gerekebilir. Ama bütçeye ihtiyaç olsa da yeniden ferah bir mutfağa kavuşmak sizi çok mutlu edecektir. Böylece ayırdığınız bütçe sizin için avantaja dönüşecektir.

Küçük mutfaklarda en büyük sorunlardan biri de kullanışlı olmadığıdır. Bunun sebebi aslında mutfağın küçük olmasından ziyade sizin yaptığınız yanlış dekorasyon da etkilidir.

Mutfakta Fazlalıklardan Kurtulun

Küçük mutfaklarda en çok yapılan hatalardan biri de fazla ve gereksiz eşyalara yer vermek. Öncelikle yapmanız gereken tüm bunlardan kurtulmak. Örneğin; kullanmadığınız elektrikli küçük ev aletlerini asla mutfağınızda barındırmayınız. Bir gün mutlaka lazım olur, düşüncesi ile belki yılda bir defa kullandığımız elektrikli ev eşyaları oldukça yer kaplamaktadır. Bunun dışında çok fazla tencere, yemek takımı ve buna benzer gereksiz birçok ürün vardır. Hatta mutfakta 4-5 tane çaydanlık bulunur ve ayrıyeten bir de çay seti alırız.  Halbuki ki çaydanlık ve bir çay seti sizin için yeterli olacaktır. Çünkü artık eskisi gibi evimize çok fazla kalabalık misafir kabul etmiyoruz. İşte buna benzer, şunu fazla kullanmıyorum dediğiniz tüm eşyalardan kurtulun.

Mutfak Bibloların, Süs Eşyalarının Mekanı Değil!

Özellikle son yıllarda bayanlarımız mutfak ürünleri pazarlayıcılarının tezgahına düşmüş durumda. Sunum adı altında birçok bayanımıza farklı çeşit çeşit eşyalar satışa sunuluyor. Bunları görüp almadan duramayan bayanlarımızın evi artık adım atamayacak hale geliyor. Halbuki küçük mutfağa sahip iseniz, gereksiz mutfak eşyalarından uzak durunuz. Ayrıca mutfağınızda çeşitli süs eşyaları, biblolar, çiçekler gibi ürünlerden uzak tutunuz. Bu tarz eşyaların yeri mutfak değil, salon ve oturma odanızdır.

Küçük mutfak dekorasyonu yaparken yer kaplamayacak eşyaların olmasına dikkat ediniz. Örneğin; büyük bir yemek masası almak yerine, katlanabilir ve siz istediğiniz zaman açabileceğiniz, istediğiniz zamanda kapatılıp, yer işgal etmeyen masalar olabilir. Diğer bir fikir olarak mutfağınıza yaptıracağınız bir tezgahın hem masa hem de işlevsel bir tezgah olarak aynı anda kullanabilirsiniz. İşte bu gibi küçük küçük dokunuşlar sayesinde küçük mutfağınızda büyük alanlar oluşturmanız mümkündür. Daha fazla bilgi almak için görsellerimizden fikir alabilirsiniz.