Kiler düzeni ayrı bir emek isteyen alanlardan biridir. Dağınıklığı sevmiyor ve düzen arayan bir kişiliğiniz varsa o halde mutlaka kilerinizde de aynı düzeni arıyorsunuzdur. Fakat dikkatli değilseniz kileriniz  hızlı bir şekilde felaket bölgesine dönüşür. Farklı yiyecek kapları, boş kavanozlar, gereksiz mutfak gereçleri gibi daha birçok düzensizlik kilerinizi karmaşık bir hale dönüştürebilir. Siz de kilerinizin düzene girmesi için yöntemler arıyorsanız o halde ufak tefek bazı fikirleri sizler için araştırdık.

Ürünleri aldığınızda markalarını görmek isteyebilirsiniz. Fakat her gün ambalajlı paketleri görmek yerine farklı bir şekilde düzen mi hayal diyorsunuz? O halde kilerinizde düzgün ve düzenli şekilde paketleri yerleştirmek için aynı ya da benzer yiyecekleri tek tip kavanozlara koymak olacaktır. Örneğin; kuruyemişler, baklagiller, atıştırmalıklar, kuru meyveler gibi yiyecekler şeffaf cam kavanozlarda sergilendiğinde harika görünüyor. Hatta bazı baharatları karıştırıyorsanız, küçük etiketin üzerine renkli kalemlerle isimlerini yazarak yapıştırmak da mümkündür.

 

Kiler düzenlemek için farklı fikirlerden biri de dolap içi düzenlemesidir. Dolap kapısının iç kısmı sık kullanılan ürünler için mükemmel bir saklama alanıdır. Ayrıca kolayca erişim sağlaması nedeniyle çok işe yarar. Dolap kapağınıza iste hazır raflar, ister kendi tasarım raflarınız olsun fark etmez. Bu kısımda küçük kavanozlarda baharatlar, şekerlemeler, küçük mutfak aletleri, çocukların atıştırmalıklara yer verilebilir.

Kiler düzeni oluştururken, şeffaf plastik kutular da çok işe yarayabilir. Özellikle tek tek kutularda neler olduğuna bakmadan, dağınıklık yaşanmadan her şeyi yer yerinde görebilmenizdir. Bazı ürünleri kendi ambalajında koymanız gerekiyorsa,( çay poşeti, konserve kutuları, kraker, kek vs.) bunları beyaz plastik bir kutuda birleştirip depolamak gerekir. Her şeyi görebilmenize rağmen, kaplarınızı etiketlemek yine de yararlıdır.

Küçük bir kileriniz varsa, en sık ulaştığınız eşyaları katlı sepetlerden alarak düzenlenir. Bu, kolay erişmenizi sağlar ve kilerinizde daha fazla saklama alanı bırakır. Sepet raflarında aynı grup yiyecekler konur ve isteğe göre sepet üzerine bilgilendirici notlar yazılabilir.