Doğru formdaki odalar her zaman tasarımcıları ve ev sahiplerini memnun eder. Ev alacağınız zaman ya da kiralanacağında odaların şekilleri oldukça önemli olur. Özellikle doğru formlar oturma odaları için iyidir, çünkü hala oturma odaları evin merkezindedir. Bu alanda hem aile üyeleri hem de davet edilen konuklar dinlenip, zaman geçirirler.

 Kare bir oturma odasının düzeni, mobilyaların mevcut alana en iyi şekilde uyması için nasıl ve nereye yerleştirileceğini iyi tasarlamamız gerekir. Kare oturma odasının iç mekanı büyüklüğüne bağlı olarak, mekana uygun mobilya ve aksesuar gibi ürünleri iyi seçip, dekore etmek gerekir.

Kare bir odanın tasarımında önemli bir kural, mobilyaların birbirine en uygun mesafede konulmalıdır. Örneğin, 2 metrelik bir mesafeden izlemeniz gereken küçük bir oturma odasında büyük bir TV almamanız gerekir. Geniş oturma odasında, TV odanın her yerinden izlenmelidir ve geniş olması istenir. Fakat oturma odanız küçük kare bir alansa daha odaya uygun daha küçük TV seçiniz.

Oturma odası küçük olduğunda, ana kurallardan biri de mobilyalarla mekanı aşırı yüklememektir. Odanın içinde serbestçe hareket edebilmeniz için alanlara yer kalmalıdır. Yani odada yürürken ayağınızı bir yere çarpmamalı geçerken zorlanmamalısınız.

Kare oturma odası dekorasyonu yaparken bir başka dikkat edeceğiniz nokta renk seçimleridir. Mobilya da olsun, duvar renginde olsun ya da aksesuar seçimlerinde olsun kesinlikle karanlık ve boğucu renk tonlarını tercih etmeyiniz. Daha ferah, odaya girdiğinizde içinizi ısıtacak sıcak renkler kullanın. Bej, lila, krem, fuşya, turuncu, açık kırmızı, açık mavi bu renklerden bazılarıdır.

Son işlem için, alanı görsel olarak büyüklüğünü arttırmak için hafif gölgelerin seçilmesi istenir. Ayrıca, özellikle camdan yeterince doğal ışık gelmiyorsa, aydınlatma konusunu dikkatlice düşünmeniz önerilir. Gerekli ve doğru aydınlatmaları iyi seçtiğiniz takdirde oturma odanız şık ve kullanışlı görünecektir.