Dünyanın en asil rengi olarak her daim ön görülen iki renk tonu vardır ki bunlar siyah ve beyaz tonlarından başkası değildir. Bu yüzden son dönemlerde oldukça dikkat çekici unsurlar olarak öne çıkıyor. Ayrıca siyah tonları sert bir renk olarak algılansa da salt tanımlı olan tek başına seçilen renkler arasında yer alıyor. Ayrıca ev dekorasyonlarında saflığın simgesi olan beyaz tonlarıyla da harmanlanarak monokrom tadında sıklıkla yer alıyor. Siyahı tek başına kullanmak istemeyenlereyse kırmızı, gri ve mavi gibi renkler eşlikçi olarak önerilebiliyor.

Siyah Dekorasyon Çeşitliliği Hakkındaki Ön yargılar

Siyah, ilk bakışta aşırı iddialı radikal ve zor bir renk olarak algılansa da evlere zarafeti getiren tonlardandır. Ama buna rağmen evlerde aydınlık alanlar yaratmak istenenlere pek önerilmez. Buna rağmen siyah tonlarını tek başına kullanmak zorunda da değilsiniz. Örneğin yaşam alanlarına bol miktarda beyaz kullanarak aralara siyah tonları serpiştirilmiş olan evler, her zaman asil bir salon tasarımını ortaya çıkarmaktadır.

Bu harman için şu adımları izleyebilirsiniz. Şayet oturma grubunuzda siyah koltuklardan oluşacaksa duvar ve zemin renkleri dengeli ve aydınlık tonlarda seçilerek aydınlık mekanlar konusunda başarılı tasarımlara imza atabilirsiniz. Burada önemli olan ortamı boğmamak, parlak ve soft renklerle dengeyi sağlamaktır. Örneğin yaşadığımız dönemde modernistik evlerde duvarın tek kanadı siyah kalan duvarlar ise beyaz/krem gibi aydınlık renklerde kullanılıyor. Artı olarak siyah tonlarına eklenecek olan en popüler renkler; turuncu, sarı, kiremit tonları, hardal ve florasan renkler olarak ön görülmektedir.

Siyaha Destekçi Renkli Kırlent Ve Obje Kullanımı

Evlerinizde siyah tonlarına ağırlık verecekseniz, dore -lame yani altın – gümüş renk tonlarındaki kırlentlerle mekanınızı parlatarak aydınlatabilirsiniz. Ek olarak siyahın baskın renklerden olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Bu baskınlığı kırmak ve yumuşatmak için ortamlarda ki objelerden perde, aydınlatma, aksesuar ve halı çeşitliliğini aydınlık tonlarla meç etmeniz gerekir. Burada metal, pirinç lambaderlerden, yerde beyaz post halılardan, perdeler konusunda da gümüş ya da altın renklerindeki kumaşlardan yararlanmalısınız. Sizlere konusunda rehberlik etmeye çalıştık.