raf-kullanimi1

 

Ev dekorasyonunda raf düzenlemesi yaparak şık bir görüntü elde etmenin yanı sıra derli toplu bir görüntü de elde etmek mümkündür. Salon dekorasyonunda raf düzenlemesi yaparak kitapları, sevdiğiniz aksesuarları, CD veya DVD’leri yerleştirebilirsiniz. Hangi mobilya tarzını kullanırsanız kullanın raflar bir evin olmazsa olmazıdırlar. Bu nedenle ev dekorasyonlarına kendi tarzlarını yansıtmak isteyenler için raf düzenlemesi çok şık ve kullanışlı bir seçenektir.raf-kullanimi2

Raf kullanmanın avantajları
Raflar az yer kaplar ve kullanımı kolaydır. Duvar köşelerini kullanarak boş alanları değerlendirmiş olursunuz. Raflar pek çok mobilyaya göre çok ucuzdur. Salon dekorasyonunda raf kullanarak ekstra yer açmış olursunuz ve pek çok aksesuar ile eşyayı yerleştirebilirsiniz. Duvara raf çakmak çok kolay ve pratik bir çözümdür. Birçok dekorasyon tarzında rahatlıkla duvara raf düzenlemesi yapmak mümkündür.

Raf düzenlemesinde kullanılabilecek malzemeler
Rafa yerleştirilecek ürüne göre rafın hangi malzemeden olacağı belirlenmelidir. Ağır objeler konulacaksa rafta sağlam bir malzeme kullanılmalıdır. Tahta malzemelerini sağlamdan başlayarak sıralamak gerekirse şu şekilde sıralanırlar. Masif, kontrplak, MDF, sunta’dır. En sağlam tahta malzeme masif olup sağlamlığı en az olan ise sunta’dır.

Raf malzemeleri tahta malzemeler dışında cam ve alüminyum olabilir. Salonda bulunan mobilyalar ile uyumlu bir malzeme seçilerek raf yapılmalıdır.

Hangi amaçlarla raf düzenlemesi yapılabilir?
Salonda duvar nişleri varsa bu kısımları raflarla değerlendirmek mümkündür. Rafları kitaplık, CD’lik veya DVD’lik olarak kullanmak mümkündür. Koyu renk duvarı açık renk raf ve objeler ile süslemek çok dekoratif olur. Salonda şömine, televizyon ve kanepe gibi odak noktalarında raf düzenlemesi yapmak çok kullanışlı ve şık olur. Küçük yemek odalarında büfe veya gümüşlük gibi yer kaplayan mobilyalar kullanmak yerine raf düzenlemesi yapmak çok daha kullanışlı olacaktır.

Televizyon ünitesi almak yerine, televizyonun çevresine raf yerleştirerek çok daha ucuz ve şık bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Bayanların evde en çok vakit geçirdikleri yer olan mutfaklarda da raf kullanımı çok önemlidir. Mutfak dekorasyonuna uygun raflar bir taraftan mutfağın görünümünü güzelleştirirken diğer taraftan mutfak gereçlerinizi yerleştirebileceğiniz yeni alanlar yaratacaktır.