Yüzme havuzları her şekilde, boyutta, stilde ve tasarımında olmaktadır. Bazıları belli amaçlar için kullanılmaktadır. Örneğin; sağlık için kullanılan havuzlar, peyzaj mimarisi için kullanılanlar veya doğal güzellik havuzları.

Havuz yaptırmak istediğiniz zaman şeklini belirleyeceğiniz bazı  kriterler vardır. Bunlar kullanılabilir alan, arazi şekli, bütçeniz, güvenlik, evin mimari yapısı, Güneş’e olan konumu gibi. İşte bu şartlar havuzun şeklini belirlemede etkili temel detaylardır.  Bütün bu özellikleri birleştirdikten sonra, “Nasıl bir yüzme havuzu şekli seçmeliyiz?” diyorsanız da bu konuda en popüler yüzme havuzu tasarımlarını sizler için belirledik.

Dikdörtgen Geometrik Yüzme Havuzları

En çok tercih edilen yüzme havuzu modellerinden biridir. Çoğu klasik dikdörtgen formda olup, estetik açıdan hoş ve pratiktir. Geniş bir yüzme ortamı sağlamaktadır. Ayrıca bu tarz yüzme havuzlarında derinliği de ayarlamak oldukça kolay olmaktadır.

Oval ve Yuvarlak Yüzme Havuzu Tasarımları

Oval ve yuvarlak yüzme havuzları ilk önce zengin ve ünlü kişilerin bahçelerinde görülüyordu. Tabi zamanla yıldızlardan ve zengin kişilerden sonra bu havuzlar yaygın olarak tercih edilmeye başladı. Eğrisel şeklinden dolayı dekoratif olduğu düşünülen bu havuzlar küçük mekanlarda da tercih edilebilir.

Yenilikçi veya Özel Tasarımlı Yüzme Havuzu

Artık günümüzde lüks yapıların birçoğunda daha modern havuzlar yapılmaktadır. Hatta öyle ki artık bahçe de değil, daha üst katlarda havuz yapılan evler olduğundan dolayı havuz modeli seçimleri de lüks olmaktadır. Özel tasarım olmasından dolayı kişisel anlamlarda taşıyorlar. Eğer maddi konuda büyük bir bütçe hazırladıysanız, bizce en güzel havuz modeli yaptırmaktan çekinmeyiniz. Çünkü kalıcı bir dekorasyon yapıtı olacağını unutmayınız. Dalmaya başlamadan önce, sizin için ve aileniz için hangi yüzme havuzunun uygun olacağını değerlendirin. O halde yüzmeye hazır mısınız?