Dubleks Ev Dekorasyonu

 

Dubleks evler kendi aralarında çeşitlere ayrılır.

  • Giriş katında yer alan
  • Çatı katında yer alan
  • Ara katlarda yer alan
  • Villa kapsamında yer alan evler olarak çeşitlere ayrılır.

Dubleks evlerde mutlaka olmazsa olmaz iki katı birbirine bağlayan merdivenler yer almaktadır. Kimisinde yatak odası alt katta, kimisinde üst katta yer almaktadır.Dubleks evlerin temizliği, evin ısınması, merdivenden çıkan ses, yemek pişirme sırasında odalara yayılan yemek kokusu, küçük çocuklar için merdivenin tehlikeli olması gibi sorunları vardır. Ayrıca bahçeye çıkılabilmesi ve çatıda terası olması büyük avantajlarındandır.

 

Dubleks ev dekorasyonu yaparken, evin genel yansıttığı havayla uyum içinde olması daha iyi bir sonuç verecektir. Geniş olan dubleks evlerde, eşyalar daha çok kendisini gösterecektir. Çoğunluğunda açık mutfak olduğu için mutfak dolapları, yemek ve oturma odası takımıyla bir uyum oluşturmalıdır. Televizyonu hem yemek yerken hemde otururken görülmesini sağlayacak şekilde yerleştirmek konforunuzu arttıracaktır. Merdiven boşlukları kapalı dolap veya kitaplık gibi düşünülerek değerlendirilebilir. Ayrıca merdiven basamakları çekmece şeklinde yaptırılıp malzemeler konulabilir. Merdiven kenarlarına kesinlikle korkuluk takılmalıdır. Bahçe yada teras katındaki perdeler, bahçenizi ve manzarayı devamlı görecek şekilde dekore edilebilir.

Yerden ısıtmalı sistemler dubleks evler için daha uygundur. Merdivenlere ise halı yada halıya benzer malzemeler döşeyerek hoş bir görüntü elde edilebilir. Mutfakta yemek kokusunun üst katlara ve evin içine yayılmasını önlemek için mutlaka büyük aspiratörler kullanılmalıdır.