Yatak odaları genelde evin en dağınık odalarından biridir. Hatta diğer odaların dağınıklığından da, payını alır. Hele ki ani gelen misafirlerde ise bütün dağınıklığın toplandığı yer yatak odası olur ve misafirlere gidene kadar kapısı asla açılmaz. Fakat her zaman aynı durumla karşı karşıya kalmak sizi rahatsız etmeye başladıysa, dağınık yatak odasını düzenli tutacak pratik fikirlere bir göz atın deriz. 

Yatağınızı Kıyafet Dolabı Olarak Kullanmamak

En sık yaptığımız davranışlardan biridir. Çıkarılan kıyafetler, yeni yıkanmış kıyafetler, giyilmemiş kıyafetlerin hepsi yatağın üzerine konur. Zamanla da dağ gibi bir dağınıklık ortaya çıkar. Bu durumda ise yatak odası dağınıklığını yok etmek işkenceye döner. Oysa bu noktada yapacağımız şey, hazırlanmaya başladığımız zaman her kıyafeti dolaptan çıkarmak yerine, dolapta asılı iken karar vermek.

Yıkanmış ve kurumuş çamaşırları katladıktan sonra hemen yerlerine yerleştirmek gerekir. Aksi halde biriken çamaşırlar dağınıklığa davetiye çıkarır.

Eve geldiğiniz zaman giyilmeyecek kıyafetler mutlaka sepete atılmalı ve daha sonra kaldırırım bahanesine sığınmamalısınız. Böylece bu işleri rutin haline getirmek, zamanla size alışkanlık kazandıracaktır.

Makyaj, Parfüm, Kişisel Eşyaları Yerli Yerinde Bırakmak

Yatak odası dağınıklığını ortadan kaldıracak bir başka detay da makyaj, parfüm ve kişisel eşyalarınızı düzenli kullanmak. Yani parfüm sürmek için şişeyi aldığınızda, odanın dört bir yanında dolaşıp, kapağını komidin üzerine koyup, parfümü kapaksız yerine koymamalıyız. İşte bu dağınıklığın başladığını gösteren işaretlerden biridir. Aynı şekilde kullandığınız her makyaj ve kişisel ürünlerinizi darmadağın şekilde kullanmak, yatak odası dağınıklığına yol açar. Bunun için eşyayı nerede kullandıysanız aynı yere koyup, dağıtmamalısınız. Aile halkını da bu konuda sık sık uyarmalısınız.

Gereksiz Eşyalarınızı Yatak Odasında Toplamamak

Gereksiz eşyalar için her zaman yatak odası saklama alanı olarak görülür. Oysa gereksiz eşyalar yatak odasında değil, daha farklı depolama alanlarında muhafaza edilmelidir. Gereksiz tüm eşyalar yatak odanızda dağınıklık oluşturacak ve temizlik için sizi fazlası ile yoracaktır. Dolayısıyla temizlik yaparken yorgunluk hissetmek size bu odaya karşı temizliğe bakış açınızı değiştirecek ve rahatsız edecektir.

Son tavsiyemiz ise her zaman yatağınızı, çarşafınızı ve yorganınızı düzenlemeden işe başlamamalısınız.