Düz ayaklar son yıllarında en sık karşılaşılan ortopedik sorunlardan biridir. Bu hastalığın kökleri, erken yaşta ayak kemerinde yanlış etkilere sahiptir. Ortopedik çocuk halıları, her türlü yüzeyi sayesinde, yükü çocuğun ayağı üzerine düzgün şekilde dağıtarak ayağı rahatlatır.

Çocuklar için ortopedik bir matlar öncelikle yürümeyi öğrenen bebekler için gereklidir. Bu yaşta, ayak kemerinin doğru oluşumu, gelecekte güzel bir yürüyüşün anahtarıdır. Ayrıca, akupunktur alanındaki araştırmalara dayanarak, bacaklarda hayati organlardan sorumlu olan noktalar vardır. Uyarılmaları çocuğun genel gelişimine katkıda bulunur. Masaj pedleri olarak da adlandırılan matlar oldukça faydalıdır. ,

Çocuk ortopedik matı yeni yürümeye başlayan bebekler için de uygundur. Onlar için sürünürken tam vücut masajı sağlayan özel katı olmayan modeller geliştirilmiştir ve çocuk rahatsızlık hissetmez. Halı yeterince yumuşaksa, böyle bir çöple oynamak bebeğe zarar vermez. Bununla birlikte, oyun alanı olarak ayrı bir yer tahsis edilmesi önerilir. Bu, özellikle oturmayı ve yürümeyi çoktan öğrenen çocuklar için geçerlidir: bu durumda, ortopedik bir mat bazı egzersizleri yapmak için 3 dakika boyunca kullanılır.

Ortopedik mat nedir?

Kural olarak, şekli farklı olabilen küçük boyutlu bir halıdır. En popüler modelleri uzun, dikdörtgen modeller, üzerlerinde yürümek uygun olduğu için kare halılar da vardır. Çocuk ayakları için tasarlanan masaj ortopedik matları da bulmaca şeklinde satılır: çocuk büyüdükçe, ebeveynler aynı üreticiden setler halinde daha fazla parça satın alabilir.

Halı, üzerinde farklı çaplarda yarım küre bulunan düz bir engebeli yüzeye sahiptir. Halı alırken pürüzsüz olduğundan emin olun. Keskin köşeler bulursanız, seçilen modeli satın almayı reddetmelisiniz. Çocuğun güvenliği her şeyden önemlidir, bu nedenle çocuğun kullanımından zarar görme riski varsa, halı almayın. O halde ortopedik mat modellerini incelemeye geçebilirsiniz.