Eskiden beyaz sabunlar evden hiç eksik olmazdı. Özellikle büyükannelerimiz banyoda beyaz sabun hiç eksik etmezlerdi. Hatta bir başka yöresel ismi de kalıp sabundur. O zaman duş jeli neydi ki, mis gibi temizlik kokan beyaz kalıp sabunlarımız vardır. Tabi şimdilerde modası geçti mi? Tabi ki hayır, modası geçmedi ama kullanım alanı değişti. Artık mutfak temizliğinde, ev, koltuk, halı, çamaşır temizlemeye kadar birçok alanda beyaz sabun kullanılır oldu. Fakat tek değişmeyen şey etkisi. Yani hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, beyaz sabun başarısını kanıtlıyor. O halde etki alanlarından biri olan beyaz sabunla halı nasıl temizlenir tüyosunu sizlerle paylaşalım.

Beyaz Sabunla Halılar Nasıl Silinmeli?

Beyaz sabunla halı temizlemek için önce sabunu reddeden geçirelim. Rendenizin kalın dişli kısmını kullanarak yarım adet beyaz sabunu rendelemek yeterli olacaktır. Daha sonra bir leğen ya da kovaya sıcak(el yakmasın) suyu hazırlayıp, içine beyaz sabunu ekleyin. Elinizle ya da kaşık yardımı ile karıştırarak sabunun suyla erimesini sağlayın. Temiz, boya izi vermeyecek bir bez yardımı ile fazla sulu kalmayacak şekilde suya batırıp, iyice sıkarak halıları siliniz.

İşimiz Daha Bitmedi!

Halılarımızı sildik fakat tüm bakterilerden arındırdık mı? Bunun içinde yapmanız gereken şey tekrar temiz bir su hazırlayıp, içine 1-1.5 çay bardağı kadar sirke koyup, son silme işini yapmak. Böylece halımızın içine yerleşmiş, göremediğimiz küçük bakteriler yok oluyor.

Beyaz sabunla halı temizliği yaptık, sirkeli su ile de son işlemi yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile temiz halımızın keyfini çıkarabilirsiniz.