Dekorasyon Tavsiyeleri
avatar

Renk ve Boya Tercihi

11 Ağustos 2012
3.008
 • Küçük yerler için açık tonlar tercih etmelisiniz, açık renkler odayı olduğundan geniş ve ferah gösterrir. Zıt renkler ise birbirini tamamlar. Salonunun duvarları açık renkise, halı ya da zemin rengini koyu renk seçebilirsiniz. Eğer zemin açık renk ise, duvarları koyu renkte boyatarak güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

   

  Evinizin dekorasyonu açık renklerden oluşuyorsa kırmızının, çikolata kahvenin, sarının ya da turuncunun çeşitli tonlarını kullanarak ortama daha sıcak bir hava verebilirsiniz. Evinize biraz hareket katmak istiyorsanız, odanızın bir ya da karşılıklı iki duvarını farklı bir renk tonunda boyayabilirsiniz. Eğer salonunuz ya da oturma odanız küçükse, dikkat dağıtıcı renklerden uzak durun. Koltuk ve halı renkleri duvarlardan koyu olmalı, aksesuarlarda ise canlı renkler tercih edilmeli.

   

  Renk kullanımında unutulmaması gereken şeylerden biri, gereğinden fazla ya da az renk kullanımının ortamlarda dengesizlik yaratabileceğidir. Bu yüzden birbirini tamamlayan renkler tercih etmek gerekir. Kırmızının tamamlayıcısı turkuaz gibi. Sarı renk tamamlayıcısı mor ile beraber kullanılmalı. Mavi turuncu renkler biribirini dengeler. Mavinin dinlendirici ve sakinleştirici bir etkisi vardır.

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Giriş ve Ana Salonunuzu Birbirinden Ayırma Örnekleri
  Giriş ve Ana Salonunuzu Birbirinden Ayırma Örnekleri
  Ton Sür Ton Dekorasyon Nedir
  Ton Sür Ton Dekorasyon Nedir
  Ev dekorasyonu ve düzenlemeler
  Ev dekorasyonu ve düzenlemeler
  Yeni Trend Ev Dekorasyon Fikirleri
  Yeni Trend Ev Dekorasyon Fikirleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.